top of page

Kalendář podle cyklu: Jak si rozplánovat volný čas tak, aby jsi byla ve flow?

Znáš ten pocit, když máš v kalendáři naplánovaný víkend s kamarády, ale nejraději bys ležela doma v peřinách? Nebo naopak cítítíš, že bys potřebovala nějaký čas o samotě a když tvůj dlouho plánovaný víkend vysněné samoty přijde, scroluješ na facebooku a máš totální “fomo” (fear of missing out), že jsi odpískala oslavu kamarádky, na které by jsi vlasně fakt ráda byla…?


Co kdyby jsi předem věděla, jak se budeš cítit každý den v týdnu, v měsíci nebo po celý zbytek roku? Nemusela jsi na poslední chvíli rušit domluvené schůzky či víkendy, protože prostě nejsi ve “své kůži”?


Můj kalendář je již několik let 100% “cyklus friendly”! Chceš vědět, jak vypadá?

Jasně, nežijeme zrovna ve světě, kde by byla ženská cykličnost na prvním místě. To, že menstruuješ, jsi naproto bez energie a každá maličkost je pro tebe nadlidký úkol, v práci nikoho zrovna moc nezajímá.

Pokud nejsi businessmanka na volné noze, tak si práci podle cyklu asi úplně nerozplánuješ. Ale co tvůj volný čas? Sport, zábava, víkendy, rodinné dovolené…?


Když jsem se naučila se naplno veselit během ovulace, když jsem společenská a stejně tak naplno odpočívat, když během krvácení nemám energie na rozdávání, můj život se úplně proměnil.


Najednou mám mnohem víc energii na práci a projekty, protože si dopřávám dostatek prostoru k odpočinku. Zároveň se cítím naplněná i po sociální stránce, protože se pravidelně vídám s přáteli.


Když jsem se začala zajímat o cykličnost, objevovat, jak se během měsíce proměňuje moje nálada, produktivita nebo chuť být ve společnosti, plánování kalendáře mě začalo mega bavit!


Jak vypadá můj měsíční kalendář?


Menstruace (1.- 7. den cyklu)


V kalendáři mám jen to, co opravdu nepočká nebo činnost, kterou prostě musím udělat. Neplánuju si žádná kafíčka ani vínka s přáteli. Jediné, čemu dovolím, aby mě vytrhlo z medvědího spánku jsou události, které se prostě nedají odložit - kamarádova svatba, segřiny kulatiny … nebo hmm… třeba pohřeb.


Zároveň si věnuji ideálně 2 - 3 dny o samotě. Čtu si knížku, chodím na procházky a dovolím si nedělat vůbec níc!


Pomenstruační fáze (7.-14. den cyklu)


Pomenstruační fáze cyklu je pro mě velmi aktivní část cyklu, kdy se ráda učím nové věci a mám chuť být produktivní. Zároveň se mi postupně (s nárůstem estorgenu) zvyšuje chuť být ve společnosti.

V této fázi se můj kalendář postupně plní aktivitami, jako pracovní scházky, delší odpolední procházka se sluchátkama a inspirativním podcastem nebo třeba posezení s přáteli, kteří mě inspirují.


Ovulace (14.-21. den cyklu)


Ovulaci bych nazvala “tinder time”. Ehm, Tinder sice nemám, ale chuť na randění, romantiku a žár teplých letních večerů rozhodně ano!


Během ovulace můj kalendář volnočasových aktivit praská ve švech. Ať už je to jakákoliv akce, která padne na dny, kdy ovuluji, může říct s klidným srdce ANO!

To, co mě tyto dny naplňuje je vínko s kamarádkou, tančírna salsy, romantická večeře, divadlo, víkend s rodinou a vlastně cokoliv, co je spojené s utužováním vztahů, na kterých mi záleží nebo rozverné skotačení.


Zároveň je ale čas ovulace obdobím, kdy vím, že jsem velmi empatická a emočně stabilní, plánuju si do kalendáře i schůzky, které se snažím stále odkládat. Nepřijemná témata, která visí v partnerství nebo konflikt v práci, který je potřeby vykomunikovat.


Pokud si můžu vybrat termín dovolené, snažím se jí vždy směřovat na ovulaci.


Premenstruační fáze (21.-28. den cyklu)


Dny před menstruací můj kalendář opět uvolňuji a nechávám prostor pro spontání akce. Prostě podle toho, zda se mi v ten okamžik chce nebo ne. Jelikož jsem hodně proměnlivá, ráda si nechávám zadní vrátka. Pokud termín koncertu, oslavy nebo grilování padne na dny před menstruací, ráda se s přáteli domluvím, ať se mnou raději nepočítají a že se případně přidám na poslední chvíli. Vyhnu se tím tak pocitu, že nejsem zodpovědná nebo že ruším dohody.


Tyto dny je mou nejoblíbenější aktivitou tanec. Aktivita, kdy se můžu fyzicky vyřádit, ale zároveň můžu svobodně přijít či odejít během akce. Nebo nepřijít vůbec.


 

A co pravidelné aktivity?


Častokrát mám v kalendáři aktivity, které se pravidelně opakují. To miluju! Pravidelnost mi dodává pocit stability. Být v souladu s cyklem pro mě neznamená překopat celý kalendář, ale být vnímavá k promněnám a užívat si, jak ta stejná aktivita může být prožívaná čtyřmi různými způsoby.

Třeba moje úterní horolezení. Jednou jsem úplný Mauglí a za týden se bojím výšek. Jednou toho prostě vylezu víc a jindy víc odpočívám.


Plánování kalendáře podle cyklu mi umožňuje si život mnohem víc užívat. Když mi kamarádka nabídne lístky na koncert, s termínem za dva měsíce, první se mrknu do kalendáře. Pokud budu mít zrovna “své dny”, s láskou mohu poděkovat a přenechat lístky ženě, která si užije juchání pod stagí mnohem víc než já.


Mít respekt k proměnám, které v mém těle cyklicky probíhají mi dává brovské množství nadhledu a schopnosti předvídat.


Tak co, vyrazíme spolu na ovulační kávičku?

Kommentarer


bottom of page